Procurorii anticorupție au interceptat negocieri pentru menținerea în funcții a unor directori de instituții subordonate Ministerului Transporturilor. Discuțiile au avut loc în biroul lui Cătălin Drulă.
Protagoniști în negocierile cu ministrul sunt senatorul George Stângă si președintele Consiliului Județean Prahova, Iulian Dumitrescu. Liberalii ar fi acționat la rugămintea liderului PNL Constanța, Bogdan Huțucă, spun procurorii. Acesta din urmă insistă că nu avea cum să intervină pentru directorul Agenției Române de Salvare a Vieților Omenești pe Mare deoarece nici măcar nu îl cunoaște.
Iată un fragment din stenogramele obținute de G4media.ro:
Senatorul Stângă: „Aș vrea să te rog frumos să îmi prelungești mandatele celor doi directori…, sunt luna asta amândouă și la AFDJ și la APDM și principalul lucru, ți-o spun din tot sufletul, pentru mine este raționamentul politic, că eu am alegeri interne în partid și nu mi-ar conveni să…, adică nu zic că aș pierde alegerile la Galați, dar nici un aș avea o situație foarte confortabilă dacă mi-aș pierde oamenii de acolo.
Câteva zile mai târziu senatorul Stângă revine insistent:
Stângă George-Cătălin: Domnule ministru, fac ce vrei tu! Ajută-mă cu ăsta 4 luni. Ține-mi-i patru luni și după aia îți promit că nu mai vin pe la tine pentru ei. Faci tu ce consideri.
Drulă Cătălin: Te referi la APDM și la AFDJ?
Stângă George-Cătălin: Da.
Drulă Cătălin: Păi…., ți-am spus că soluția pentru mine este să le prelungesc mandatele, da nu e patru luni, este două luni prelungirea…
O altă stenogramă arată o încercare asemănătoare a lui Iulian Dumitrescu, liderul PNL Prahova.
Iulian Dumitrescu: Dacă nu vrei să mi-l schimbi, ăăă, dacă vrei să-l vezi sau măcar să verifici sau mai știu io ce …
Cătălin Drulă: Da, mă, îți dai seama …
Iulian Dumitrescu: … ține-l în dreptul meu că Huțucă (Bogdan Huțucă, președintele PNL Constanța, deputat, n.r.) nu te știe și n-are el treabă cu tine, Huțucă de la Constanța.
Cătălin Drulă: Te-a întrebat de …
Iulian Dumitrescu: Da, i-am spus lasă că vorbesc eu cu tine.
Discuția îl vizează pe directorul Agenției Române de Salvare a Vieții Omenești pe Mare, Daniel Manole, reținut de DNA și între timp a fost revocat din funcție, potrivit Digi24. La finalul anului trecut, el ar fi direcționat către o anumită firmă contractul de achiziție a patru nave noi, în valoare de 85 de milioane de lei. Numai că înțelegerea era dezavantajoasă pentru statul român, care plătea ca avans 50 la sută din valoarea navelor. Mai grav, spun anchetatorii, firma care a beneficiat de contract doar a mimat construcția lor. În realitate, le-ar fi cumpărat la mâna a doua din Estonia.
Am aflat despre aceste chestiuni din presă. Nu am discutat niciodată despre aceste lucruri cu nimeni, iar aici sunt incluse persoanele care apar în stenograme. Nu aveam nici cum să intervin și nici să discut despre situația directorului ARSVOM din simplul motiv că nu îl cunosc și nu m-am întâlnit cu el niciodată. Mai mult, nu cunosc pe nimeni din acea instituție și nu am interacționat vreodată cu nicio persoană de acolo, a declarat Bogdan Huțucă pentru G4Media.ro, unde găsiți și restul stenogramelor.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!