Jeff Bezos a anunţat că următorul zbor în spaţiu al unei rachete Blue Origin va avea un echipaj exclusiv feminin. Cântăreaţa Katy Perry se va alătura prezentatoarei de televiziune Gayle King, activistei pentru drepturi civile Amanda Nguyen, producătoarei de filme Kerianne Flynn, fostei cercetătoare NASA Aisha Bowe şi logodnicei lui Bezos, Lauren Sánchez, în această primăvară, într-un zbor care va fi lansat de la o platformă de lansare din vestul Texasului, scrie The Guardian.
Cea de-a unsprezecea misiune cu echipaj a capsulei New Shepard, pe care miliardarul a anunţat-o într-un comunicat de presă, va marca prima încercare de la zborul solo al cosmonautei din Rusia Valentina Tereshkova, din 1963, când într-un echipaj uman care pleacă de pe Pământ în spaţiu nu se află niciun bărbat, a arătat Blue Origin.
Sánchez, fostă jurnalistă, autoare şi pilot, care s-a logodit cu Bezos anul trecut, a ales echipajul şi a avut un rol-cheie în pregătirea zborului de 10 minute, potrivit comunicatului. Perry, una dintre cele mai bine vândute artiste muzicale din toate timpurile, este şi filantrop şi ambasador al bunăvoinţei pentru copii din partea Naţiunilor Unite.
King, care este una dintre gazdele emisiunii de ştiri de dimineaţă de la CBS, a difuzat imagini video cu programul, joi, pentru a anticipa zborul. „Nu poţi să mergi acolo sus şi să vii înapoi neschimbat”, a spus ea.
Nguyen şi Bowe au lucrat anterior pentru NASA. Bowe este acum şefa executivă a companiei de STEMBoard şi fondatoare a Lingo, o iniţiativă de a oferi studenţilor educaţie tehnologică şi echipamente.
De când a plecat de la NASA, unde a lucrat în cercetare şi ca intern la misiunea spaţială din 2011, Nguyen, care este astrofizician, a devenit o susținătoare a supravieţuitorilor violenţelor sexuale şi a fost nominalizată la premiul Nobel pentru pace şi Femeia anului desemnată de revista Time.
Descriind-o ca primul astronaut femeie din Vietnam şi din sud-estul Asiei, Blue Origin a afirmat că aborul lui Nguyen este „un simbol al reconcilierii dintre SUA şi Vietnam şi va reliefa ştiinţa ca instrument pentru pace”.
Fondatorul Amazon şi proprietarul Washington Post, Bezos, a avut un loc în primul zbor al Blue Origin, în iulie 2021, descriind experienţa ca „cea mai bună zi”.
De atunci, Blue Origin a dus 52 de oameni dincolo de linia Kármán, frontiera spaţiului, recunoscută la nivel internaţional, transmite News.ro.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!