Viorica Dăncilă îi va trimite președintelui Klaus Iohannis noi propuneri de interimari. E vorba despre Daniel Suciu la Justiție și Gabriel Leș la Interne.
Eugen Teodorovici va fi propus să preia interimatul portofoliului de vicepremier pe probleme economice, iar ministrul Cercetării, Nicolae Hurduc, e propunerea pentru interimatul la Educație.
Liderul PSD a transmis, zilele acestea, mai multe mesaje pe Facebook, unde a precizat că șeful statului încalcă Constituția și trebuie să numească interimarii, potrivit deciziei CCR.
Curtea Constituțională a României a decis, pe 18 septembrie, că președintele Klaus Iohannis trebuie să emită de îndată decretele de revocare a miniștrilor, precum și pe cele de numire a miniștrilor interimari. Șeful statului trebuie să răspundă, de îndată, în scris și motivat, legat de refuzul propunerilor. Prin urmare, Klaus Iohannis trebuie să o revoce pe Ana Birchall din funcția de ministru al Justiției.
De asemenea, Klaus Iohannis trebuie să îi numească interimari pe Niculae Bădălău la Energie, Ioan Deneș la Mediu și Ștefan Radu Oprea la Relația cu Parlamentul, după ieșirea ALDE de la guvernare și demisia miniștrilor partidului condus de Călin Popescu Tăriceanu.
Potrivit legii, interimatul la un minister durează 45 de zile.
Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!