Social-democrații au protestat cu pancarte în Parlament și au cerut Guvernului să nu măsluiască cifrele din pandemie.
Acțiunea vine după ce opoziția a cerut o comisie de anchetă pe marginea declarațiilor legate de neconcordanțele în privința numărului morților de COVID-19, făcute de fostul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu, și confirmate de succesoarea lui, Ioana Mihăilă.
Din informațiile pe care le avem, PNL, USR și UDMR doresc să respingă constituirea acestei comisii de anchetă, ceea ce este inexplicabil și este șocant. În orice țară civilizată, după aceste declarații ale unui fost ministru și actualului ministru, organele abilitate s-ar fi autosesizat și am fi avut suspecți în dosare grele, a spus liderul deputaților PSD, Alfred Simonis.
Deputații PSD au organizat protestul în fața biroului președintelui Camerei Deputaților, Ludovic Orban, unde au afișat pancarte negre cu mesaje precum „Nu ascundeți morții!” și „Vinovații să plătească!”
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!