Regele Charles al III-lea şi regina Camilla încep luni o vizită oficială de patru zile în Italia, unde suveranul se va întâlni cu preşedintele italian şi cu premierul Giorgia Meloni, dar nu îl va vedea pe Papa Francisc la Vatican, din cauza stării de sănătate a pontifului.
Această deplasare a fost menţinută în pofida scurtei spitalizări a lui Charles al III-lea la 27 martie, după ce acesta a resimţit "efecte secundare" ale tratamentului său împotriva cancerului, relatează News.ro.
Monarhul în vârstă de 76 de ani, care urmează de peste un an un tratament împotriva cancerului, a cărui natură nu a fost niciodată dezvăluită, s-a odihnit câteva zile înainte de a-şi relua angajamentele marţea trecută.
Programul vizitei de stat a fost perturbat de anularea întâlnirii planificate a cuplului regal britanic cu Papa Francisc la Vatican.
Papa Francisc a petrecut mai mult de cinci săptămâni în spital, recuperându-se după o dublă pneumonie, şi este încă în convalescenţă.
Duminică, Suveranul Pontif a avut o apariţie surpriză în Piaţa Sfântul Petru, unde s-a bucurat de o scurtă interacţiune cu mulţimea. El nu mai apăruse în public de la întoarcerea sa la Vatican, la 23 martie.
Potrivit Palatului Buckingham, programul iniţial al lui Charles al III-lea şi al Camillei la Roma a fost eşalonat pe două zile. În această primă vizită a regelui în Italia de la preluarea tronului, cuplul regal va fi primit de preşedintele Republicii, Sergio Mattarella, şi de prim-ministrul Giorgia Meloni.
De asemenea, Charles al III-lea va fi "primul monarh britanic care se va adresa unei şedinţe a Parlamentului italian", a precizat Palatul Buckingham.
Regele şi Regina vor vizita, de asemenea, Colosseumul în compania ministrului italian al Culturii, Alessandro Giuli, a anunţat guvernul italian.
Unul dintre punctele culminante ale acestei vizite pentru Charles al III-lea şi Camilla va fi, fără îndoială, banchetul de stat de miercuri, care marchează cea de-a 20-a aniversare a căsătoriei cuplului regal britanic.
Cei doi s-au căsătorit civil la 9 aprilie 2005, după o relaţie care a durat mai multe decenii.
De asemenea, cuplul regal se va deplasa la Ravenna, în estul ţării, unde va participa la o ceremonie care marchează cea de-a 80-a aniversare a eliberării acestei regiuni de sub ocupaţia nazistă de către forţele aliate, care a avut loc la 10 aprilie 1945.
Charles al III-lea, care este guvernatorul suprem al Bisericii Anglicane din Anglia, trebuia să se întâlnească marţi cu Papa Francisc, potrivit programului comunicat iniţial de Buckingham. Anularea întâlnirii lor a fost făcută de „comun acord” cu Sfântul Scaun.
Charles a vizitat ultima dată Vaticanul în 2019, când era moştenitor al tronului.
Această vizită de stat în Italia este a doua efectuată de Charles al III-lea de la reluarea activităţilor sale publice în primăvara anului 2024. În octombrie anul trecut, acesta a efectuat o călătorie de unsprezece zile în Australia şi Samoa. De asemenea, a efectuat o scurtă vizită în Franţa în iunie anul trecut, pentru a comemora Debarcarea din Normandia, şi în Polonia în ianuarie, pentru a marca cea de-a 80-a aniversare a eliberării lagărului de concentrare nazist de la Auschwitz.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!