Ministerul Sănătății e pe ultima sută de metri cu demararea proiectelor spitalelor regionale din țară, a declarat, astăzi, Sorina Pintea.
Aflată într-o vizită la Spitalul Orășenesc Horezu, ea a precizat că în ședința de Guvern de mâine vor fi aprobați indicatorii tehnico-economici pentru prima astfel de unitate, cea de la Iași.
Avem cale liberă pentru depunerea cererii de finanțare la Bruxelles. Pe 28 mai, la Cluj, va fi o dezbatere publică privind acordul de mediu, urmând ca în două săptămâni să primim, în sfârșit, acel acord de mediu și să putem intra cu indicatorii tehnico-economici în comisia ministerială. La Craiova, obținerea acordului de mediu este programată în cursul lunii iulie. Deci, suntem pe ultima sută de metri, a declarat ministrul.
Sorina Pintea a subliniat că întârzierile la aceste proiecte nu sunt provocate de partidul său.
Am înțeles că în spațiul public se discută că PSD ar fi blocat realizarea acestor spitale. Mie nu mi-a venit să cred pentru că aceste studii de fezabilitate au fost făcute de consultanții Băncii Europene de Investiții. Contractul cu acești consultanți a fost făcut în decembrie 2016. Ei s-au apucat efectiv de lucru în august 2017. Sunt dovezi, nu povești, a punctat ministrul Sănătății.
Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!