Acum la Digi FM Alice Tudor și Ramon Cotizo MEDUZA FT. BECKY HILL & X GOODBOYS - Lose Control

Cristi Danileţ: "Ministrul Justiţiei nu are ce căuta în numirea şefilor de parchete"

cristi-danilet-sept-2010-050

Ministrul Justiţiei nu are ce căuta în numirea şefilor de parchete. Este opinia judecătorului Cristi Danileţ. El avertizeaza că următorul şef al DNA trebuie ales cu atenţie. Iar în opinia sa, în tot acest proces de numire doar Consiliul Superior al Magistraturii ar trebui să aibă un cuvânt de spus.

Deşi o instituţie nu se reduce la o singură persoană, liderul contează enorm, a scris Cristi Danileţ pe Facebook. El mai spune că ministrul Justiţiei trebuie să facă o procedură de numire transparentă, pentru a elimina suspiciunile de politizare. Cât despre decizia lui Klaus Iohannis de a o revoca pe Laura Codruţa Kovesi, Cristi Danileţ a precizat că preşedintele nu avea de ales, pentru că deciziile Curţii Constituţionale trebuie respectate.

Iată mesajul integral al lui Cristi Danileţ.

"1. Președintele României nu avea de ales: deciziile CCR trebuie respectate, indiferent cât ar fi de nepopulare sau neplăcute. Asta înseamnă statul de drept: societatea care se supune legilor, deciziilor CCR date în interpretarea Constituției și hotărârilor judecătorești date în numele legii.
2. Doamna Kovesi nu mai este de azi șeful DNA. Merită felicitări pentru activitatea sa. Ea și toată echipa sa: poliție judiciară, procurori, grefieri, specialiști. Felicitări!
3. Lupta anticorupție, începută de procurorii Daniel Morar și apoi L.C.Kovesi, trebuie să continue. Anticorupția este o politică de stat a oricărei țări civilizate. 
4. Ministrul Justiției nu are ce căuta în numirea șefilor de parchete. Și nici în gestionarea carierei magistraților. Pentru aceasta s-a creat în anul 2004 un CSM independent.
5. Populația ar trebui întrebată dacă își dorește procurori controlați politic și subordonați unui ministru, ori procurori independenți. Eu constat că standardul internațional este în favoarea independenței procurorilor, mai ales a celor anticorupție.
6. Pe actuala legislație, pentru numirea unui nou șef DNA, procedura este următoarea: ministrul justiției face propunere, CSM avizează consultativ, iar Președintele țării numește. Acesta poate refuza propunerea (refuzul poate fi exercitat o dată, potrivit modificărilor care vor intra în curând în vigoarea). Pentru a elimina suspiciunile de politizare, ministrul trebuie să facă o procedură transparentă.
7. Este adevărat că o instituție nu se reduce la o persoană. Dar liderul contează enorm. Așa că trebuie să fim extrem de atenți la modul în care va fi selectat următorul șef al DNA.
"

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Papa Francisc în sicriu
Vaticanul a făcut publice primele poze cu papa Francisc în sicriu. Va...
Papa Francisc în România, în 2019
S-a stabilit data înmormântării papei Francisc
Femeie în ploaie, precipitații, frig
Instabilitate atmosferică marți și miercuri. Temperaturi ridicate...
Pe aceeași temă
emil boc WhatsApp Image 2024-08-10 at 19.11.04
Emil Boc, după ce s-a zvonit că pleacă de la Primăria Cluj la CCR: "Funcţia este onorantă...
Bucharest,,Romania,-,December,5,,2018:,Logo,Of,The,Romanian
Doi primari din judeţul Botoşani, reţinuţi de DNA pentru luare de mită. Un fost primar, un...
Soós Zoltán/ Foto: Facebook
Primarul din Târgu Mureş, suspendat 60 de zile de DNA: „Am încercat să clarific prezenţa...
Nicușor Dan
Nicuşor Dan: „De la prea mult sos picant, am dat şi răspunsuri neinspirate. Bineînţeles că nu...
Te-ar putea interesa și
Nicusor Dan
Nicuşor Dan l-ar lua consilier la Cotroceni pe Klaus Iohannis: „Are proaspete toate legăturile...
Klaus Iohannis
Au fost desecretizate costurile pentru zborurile preşedintelui Klaus Iohannis. Cât a costat...
Diana Șoșoacă/ Profimedia
Diana Șoșoacă a făcut contestație la CCR după decizia BEC de a-i respinge candidatura la...
Călin Georgescu
CCR explică de ce a fost respinsă candidatura lui Călin Georgescu
Partenerii noștri
Digi24 Reacția CSM după ce deputații au decis pensionarea magistraților la 65 de ani
Reacția CSM după ce deputații au decis pensionarea magistraților la 65 de...
DigiSport CFR Cluj - Farul, Live Video, 20:30, pe Digi Sport 1. ”Feroviarii” sunt favoriți pentru a se califica în semifinale
CFR Cluj - Farul, Live Video, 20:30, pe Digi Sport 1. ”Feroviarii” sunt...
PeRoz Motivul pentru care o tânără s-a despărțit de logodnicul ei după ce a câștigat la loterie. Decizia ei a stârnit un val de reacții
Motivul pentru care o tânără s-a despărțit de logodnicul ei după ce a...
Film Now Keith Urban, „îngrijorat” și „frustrat” după decizia luată de soția sa, Nicole Kidman: „Nu a avut timp să se refacă”
Keith Urban, „îngrijorat” și „frustrat” după decizia luată de soția sa...
Digi World Oamenii de ştiinţă susţin că au descoperit „o nouă culoare”. Au numit-o „olo”
Oamenii de ştiinţă susţin că au descoperit „o nouă culoare”. Au numit-o...
Stirile Kanal D O femeie a trimis ouă otrăvite unei familii de Paşte, din gelozie! Un băiețel de 7 ani a murit
O femeie a trimis ouă otrăvite unei familii de Paşte, din gelozie! Un...
ProFM Alina Sorescu, îngrijorată pentru fiicele ei, care au petrecut Paștele cu tatăl lor: „M-au sunat speriate”
Alina Sorescu, îngrijorată pentru fiicele ei, care au petrecut Paștele cu...
Digi Life Japonia a realizat prima gară la o imprimantă 3D. Într-o săptămână a fost construită și în câteva ore a fost asamblată
Japonia a realizat prima gară la o imprimantă 3D. Într-o săptămână a fost...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
JD Vance și papa Francisc
J. D. Vance a vorbit în India despre întâlnirea cu Papa Francisc: „Este destul de nebunesc, de...
Cartea electronică de identitate, buletin cu cip
Cartea electronică de identitate va putea fi solicitată şi în Bucureşti, începând de joi
Cutremur Turcia/ Profimedia
Peste 150 de persoane au fost rănite după ce au sărit de pe clădiri în timpul cutremurului din...
Trooping the Colour 2023
Prințul William și Kate Middleton, imagini virale cu prințul Louis, care a împlinit șapte ani...