Acum la Digi FM SIA - Never Give Up

„Denis este înger, iar îngerii nu mor niciodată”. Adolescentul de 17 ani, căruia o bucată de gard i-a străpuns artera femurală, s-a stins chiar și după ce medicii i-au amputat piciorul

denis porumb
Denis Porumb a murit la 17 ani. / Foto: Facebook

Denis Porumb, adolescentul în vârstă de 17 ani din comuna Cochirleanca, judeţul Buzău, căruia o bucată dintr-un gard i-a străpuns artera femurală şi vena iliacă, a murit la Spitalul de Urgenţă Floreasca, după două zile în care medicii au încercat să-l salveze, inclusiv prin amputarea piciorului.

Comunitatea din care adolescentul provine şi care se mobilizase exemplar pentru a dona sânge este în stare de şoc, încercând acum să strângă bani pentru a-l ajuta pe tatăl copilului. Denis Porumb era elev al Liceului cu Program Sportiv din Buzău şi era campion U19 cu echipa din localitate. Copilul era crescut de tată şi de bunici, adolescentul având un comportament exemplar la şcoală şi în comunitate.

Zilele trecute, el se juca alături de alţi copii din sat când mingea lor a sărit în curtea şcolii din localitate. Băiatul a sărit gardul pentru a o recupera. În acel moment, o bucată de fier de la gardul peste care băiatul a sărit i s-a înfipt în picior secţionându-i artera femurală şi vena iliacă. Băiatul a căzut şi au urmat momente dramatice în care hemoragia puternică l-a lăsat inconştient.

Asistenta medicală Elena Putinică de la UPU din cadrul SJU Buzău, chemată de urgenţă de prietenii băiatului rănit, a făcut eforturi incredibile pentru a-l salva pe Denis care pierduse deja foarte mult sânge. Intervenţia salvatoare a femeii, aflată în concediu medical, la rândul său suferind o intervenţie chirurgicală complicată, a făcut ca băiatul să nu moară pe loc. Asistenta  medicală le-a cerut băieţilor să-şi scoată tricourile şi le-a folosit pentru a  opri sângerarea, scrie news.ro.

Transportat de urgenţă la Spitalul Judeţean, băiatul a primit transfuzii de sânge şi a fost operat de urgenţă, după care a fost transferat la Spitalul de Urgenţă Floreasca. Acolo, medicii i-au amputat piciorul, dar nici această manevră nu i-a salvat viaţa lui Denis. Adolescentul a murit sâmbătă noaptea, în spital.

Prietenii au mers să aprindă lumânări în curtea şcolii unde s-a petrecut incidentul, iar întreaga comună s-a mobilizat pentru strângerea de fonduri, care să ajute familia îndurerată să-l înmormânteze pe copil. „Denis este înger, iar îngerii nu mor niciodată”, au scris prietenii adolescentului.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Spring 2025
Luca Protopopescu
Noua senzație a șahului mondial vine din Franța și are origini...
Gold,Ring,In,The,Air,On,The,Hand,Of,The
Un fermier german și-a pierdut verigheta, iar patru luni mai târziu a...
Happy,Old,Caucasian,Businessman,Smiling,Working,Online,Watching,Webinar,Podcast
Un italian de 89 de ani a obţinut a treia diplomă universitară după...
Pe aceeași temă
Carlo Acutis
Carlo Acutis, adolescentul italian care va fi canonizat de Biserica Catolică, a fost un „copil...
Ambulance,Emergency,Service,Car,On,The,Streets,Of,Bucharest,During
Un microbuz a căzut în Dunăre, în Mehendinți, după ce s-a ciocnit cu un alt autovehicul. A...
miss europe guler erdogan (2)
Miss Europa a murit la 27 de ani, după ce a căzut de pe un pod în timp ce fugea de poliție...
112/ Shutterstock
Adolescent de 17 ani din Iaşi, salvat după ce a sunat la Telefonului Copilului şi a anunţat că...
Te-ar putea interesa și
Nicholas Prosper/ Profimedia
Un adolescent din Marea Britanie a fost condamnat la închisoare pe viaţă după ce şi-a ucis cu...
Ea este tânăra care a murit în accidentul din Câmpia Turzii
Cine este șoferul care a provocat accidentul cumplit din Câmpia Turzii. Diana a murit în...
Accident in Campia Turzii
O femeie de 29 de ani a murit într-un accident provocat de un tânăr de 19 ani. El și alți doi...
Ancuța Satmari și Andrei Perneș/ Foto: Facebook
Mesajul sfâșietor al iubitei lui Andrei Perneș, după moartea fostului concurent de la...
Partenerii noștri
Digi24 Primele declarații ale tânărului care a fost ținut captiv timp de 20 de ani de mama sa vitregă. „Sunt un supraviețuitor”
Primele declarații ale tânărului care a fost ținut captiv timp de 20 de...
DigiSport Man. United, Tottenham, Bodo/Glimt și Bilbao sunt în semifinalele Europa League! Toate rezultatele serii
Man. United, Tottenham, Bodo/Glimt și Bilbao sunt în semifinalele Europa...
PeRoz Ea e tânăra care a renunțat la jobul de profesoară pentru bodybuilding: „Bărbații se simt intimidați de felul în care arăt”
Ea e tânăra care a renunțat la jobul de profesoară pentru bodybuilding...
Film Now Ce face și cum arată acum Robert Powell, actorul din Iisus din Nazaret. Viața i s-a schimbat complet
Ce face și cum arată acum Robert Powell, actorul din Iisus din Nazaret...
Digi World Ce se întâmplă cu oasele când îmbătrânim? Noi descoperiri despre reducerea rezistenţei ţesutului osos
Ce se întâmplă cu oasele când îmbătrânim? Noi descoperiri despre reducerea...
Stirile Kanal D Anchetă după moartea lui Rareș, prieten cu dealerul lui Vlad Pascu. Fratele tânărului decedat, detalii despre ultimele ore din viața lui „Castron": „Îl auzeam cum face urât"
Anchetă după moartea lui Rareș, prieten cu dealerul lui Vlad Pascu...
ProFM E în formă maximă, are 53 de ani în buletin și pare de cel mult 30. Cum arată celebra Thalia în costum de baie
E în formă maximă, are 53 de ani în buletin și pare de cel mult 30. Cum...
Digi Life Japonia a realizat prima gară la o imprimantă 3D. Într-o săptămână a fost construită și în câteva ore a fost asamblată
Japonia a realizat prima gară la o imprimantă 3D. Într-o săptămână a fost...
Ultimele știri din matinal
feli si grasu xxl
Feli & Grasu XXL la Digi FM: „Fostu” și poveștile din spatele hitului care a cucerit publicul
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
ana dumbrava
Ana Dumbravă, campioană mondială la Counter-Strike pentru al 3-lea an consecutiv. Povestea...
Mihail WhatsApp Image 2025-01-22 at 14.13.28
Mihail despre izolarea în pădure și experiența uluitoare a colegului care a „murit” și s-a...
Ultimele știri
Interior,Of,Airplane,With,Passengers,On,Seats,And,Stewardess,In
Ce salariu are o stewardesă româncă angajată la o companie din Orientul Mijlociu: „Devine...
Marco Rubio
Administrația Trump va aborda cu liderii europeni problema libertății de exprimare, anunță...
Columbia declară stare de urgenţă sanitară din cauza îmbolnăvirilor şi deceselor provocate de febra galbenă/ Shutterstock
Columbia declară stare de urgenţă sanitară din cauza îmbolnăvirilor şi deceselor provocate de...
Gold,Bars,And,Financial,Concept,,Studio,Shots
Preţul aurului a atins un nou maxim istoric. Cât a ajuns să coste un gram