Joi, 1 iunie, o tragedie a avut loc în Roma, Italia, când o polițistă a fost împușcată mortal în fața propriei case. Autorul crimei este colegul său, care ulterior s-a sinucis, fiind găsit mort în mașina sa.
Pierpaola Romano, în vârstă de 57 de ani, a fost împușcată de trei ori în cap de la o distanță mică. Un purtător de cuvânt al poliției a declarat pentru La Repubblica: „Când am ajuns la locul incidentului, polițiștii au descoperit trupul neînsuflețit al femeii, încă în genunchi.”
Assimiliano Carpineti, colegul victimei, este autorul crimei. După comiterea faptei, el a plecat într-un Chevrolet alb și mai târziu a fost găsit mort în mașină, pe via Nino Tamassia, în apropiere de locul crimei. Se presupune că el a utilizat arma de serviciu atât pentru a o ucide pe colega sa, cât și pentru a-și pune capăt vieții.
Un martor a declarat: „Când am auzit împușcăturile, am privit pe fereastră. Era haos. Am văzut o femeie cu mâinile pe față. Un trecător striga că o femeie a fost ucisă. Apoi, am observat ușa unei mașini albe închizându-se și mașina plecând.”
Investigațiile continuă în acest caz tragic, iar ancheta se află în desfășurare.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!