Simona Halep a fost surprinsă de atmosfera de la conferința de presă, după meciul cu Serena Williams, 6-2, 6-2, din finala de la Wimbledon. ”Wow! Acum chiar că simt că am câștigat acest turneu!”, au fost primele cuvinte rostite de sportiva noastră, care a scris istorie, azi, la All England Club.
„Îmi doream rău de tot să câștig acest turneu și să fiu membră la All England Club. Știam că trebuie să fiu agresivă, să fiu sută la sută în fiecare minge, să nu-i permit să revină în meci deoarece este puternică și poate întoarce rezultatul. Sunt sigură că a fost cel mai bun meci al meu în întreaga carieră și sunt foarte mândră de asta.
Întotdeauna eram intimidată puțin când o întâlneam pe Serena, dar acum am decis să mă concentrez pe mine și pe finală, nu pe ea. Am vrut să fiu relaxată, pozitivă și încrezătoare. Când aveam 5-2 în setul secund, m-am uitat pe tabelă și mi-am zis că e real. Dar eu am luat-o punct cu punct, nu m-am gândit la sport”, a spus Simona la conferință de presă.
Halep a povestit cum a decurs scurta întâlnire cu mama sa de după meci.
„Mama nu mi-a putut spune nimic după meci deoarece plângea. Am îmbrățișat-o, am pupat-o și i-am spus că vom vorbi mai târziu", a adăugat Simona.
Ea și-a lăudat și echipa
„Am o echipa bună, iar Daniel Dobre este foarte emoțional și îmi place asta. Mi-a spus că a fost incredibil cum am putut să câștig. Evident, Darren este parte din asta, am vorbit cu el tot timpul. Inima lui este alături de noi și m-a făcut să cred că am șansele să câștig. Toți oamenii din echipa mea sunt grozavi și cred că pot face lucruri importante.”
Simona a comentat și întâlnirea pe care a avut-o la finalul meciului cu ducesa Kate Middleton.
„A fost o onoare să joc în față ducesei și să am șansă să o întâlnesc după meci. Este foarte drăguță, foarte plăcută. A fost o motivație în plus să văd familia regală. E ceva de neuitat", a menționat nouă campioană.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!